خبر خبر

برگزاري تمرين کامل (دوسالانه) طرح اضطراري فرودگاه تبريز
روز دوشنبه مورخ 97/9/12 تمرين کامل (دوسالانه) طرح اضطراري فرودگاه بين المللي شهيد مدني تبريز برگزار گرديد.

این تمرین با مشارکت واحدهای عملیاتی ، اجرایی و امنیتی فرودگاهی و همچنین ارگان‌های امداد، نجات و امنیتی مرتبط در شهر تبریز با سناریوی انحراف به راست و اشکال در چرخ هواپیمای MD83  و در نتیجه بروز سانحه و  آتش سوزی انجام گرفت و آخرین تجهیزات و توانایی های ارگانهای داخل فرودگاه و اعزامی از سطح شهر مورد آزمایش و ارزیابی قرار گرفتند.

در پایان این عملیات که با نظارت کامل  و تحت نظر ارزیاب های اعزامی از شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و سازمان هوایپیمایی کشوری انجام گرفت، مدیرکل فرودگاههای استان آذربایجانشرقی در گفتگو با خبرنگارصدا و سيماي استان گفت:این تمرین به منظور کسب آمادگی ارگانهای مستقر در فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز و نهادهای امداد و نجات اعزامی از شهر و طبق الزامات سازمان هواپیمایی کشوری انجام می پذیرد.

وی افزود: در اجرای الزامات سازمان هواپیمایی کشوری تمرین دورمیزی هر 6 ماه یکبار و تمرین محدود هر سال یکبار در این فرودگاه انجام  می گردد.

صفایی در مورد میزان آمادگی فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز در مواجه با بحرانهای مشابه گفت: واحدهای مختلف عملیاتی و غیرعملیاتی مستقر در فرودگاه تبریز از قبل آمادگی های لازم را برای رویارویی با بحران ها کسب کرده اند و در صورت بروز حادثه در کمترین زمان ممکن خود را به محل حادثه رسانده و عملیات امداد و نجات را آغاز می کنند.

هم چنین فرشید گلیج مدير کل دفتر مقررات فرودگاهي، مديريت بحران و پدافند غيرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران نیز با ابراز رضایت از سطح آمادگی واحدهای مختلف فرودگاه تبریز در این تمرین گفت: طبق قوانين ايكائو و دستورالعمل سازمان هواپيمايي كشوري، فرودگاهها براي حفظ آمادگي خود در برابر سوانح ملزم به برگزاري تمرينهاي طرح اضطراري كامل و محدود هستند و در همين زمینه طبق برنامهريزي انجام شده، در سال

گذشته 17 فرودگاه اقدام به برگزاري تمرين كامل کردند  و در سالجای فرودگاه تبریز ، هفتمین فرودگاهی است که اقدام به برگزاری تمرین دوسالانه طرح اضطراری نموده است.

تمرين کامل (دوسالانه) طرح اضطراري فرودگاه تبریز با همکاری نهادها و ارگانهای مختلف  مستقر در فرودگاه تبریز ، یگان حفاظت هواپیمایی، پلیس فرودگاههای استان، شرکتهای هواپیمایی مستقر در فرودگاه تبریز ،  پایگاه شکاری شهید سرلشکر فکوری ، هوانيروز و ارگانهای امداد و نجات اعزامی از داخل شهر  همچون آتش نشانی شهرداری تبریز ، اورژانس ، هلال احمر، پزشکی قانونی و با حضور نماینده مديركل مديريت بحران استان آذربایجان شرقی برگزار گردید.

لازم به ذکر است نشست ارزيابي سطح کيفي و بررسي نقاط ضعف و قوت تمرین کامل طرح اضطراري فرودگاه تبریز نیز بلافاصله پس از اعلام پایان عملیات با حضور رضایی فر مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری، فرشید گلیج مدير کل دفتر مقررات فرودگاهي، مديريت بحران و پدافند غيرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، مدیرکل فرودگاههای استان آذربایجان شرقی، کارشناسان اعزامی از شرکت فرودگاهها، سازمان هواپیمایی کشوری و ارگانهای دخیل در این تمرین  برگزار شد.
 
در اين نشست که تمامی عوامل شرکت کننده تمرین حضور داشتند، ضمن اعلام رضایت کارشناسان از این تمرین، نقاط ضعف و قوت تمرین مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد