خبر خبر

بيانيه شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران درباره مشكلات به وجود آمده براي پروازهاي فرودگاه شهيد هاشمي نژاد مشهد
به دنبال بارش شديد برف در شهر مشهد مقدس و مشكلاتي كه براي پروازهاي فرودگاه بين‌المللي شهيد هاشمي‌نژاد اين شهر به وجود آمد، شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران بيانيه اي را صادر كرد.

به گزارش روابط عمومي شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران، متن اين بيانيه به اين شرح است: 
 
بسمه‌تعالي 
شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران بر اساس وظايفي كه در حيطه صنعت هوانوردي بر عهده دارد و همچنين قوانين بين‌المللي و داخلي، همواره برنامه‌ريزي و آمادگي لازم براي مواجهه صحيح با بحران‌هاي مختلف را دارد. 
در جريان مشكلاتي كه به علت بارش شديد برف و يخبندان كه طي سه روز(از 29 بهمن تا اول اسفند) در شهر مقدس مشهد و همچنين فرودگاه بين‌المللي شهيد هاشمي‌نژاد اين شهر شكل گرفت، نكاتي به شرح زير قابل توضيح است: 
مسئولان و كاركنان فرودگاه بين‌المللي شهيد هاشمي‌نژاد مشهد، نه‌تنها آمادگي كامل براي مواجهه صحيح با چنين بحران‌هايي را دارند، بلكه با انجام مانور عمليات زمستاني از جمله برف‌روبي پيش از آغاز فصل زمستان و برگزاري چند جلسه كميته تسهيلات با حضور مسئولان فرودگاه، شركت‌هاي هواپيمايي و ارگان‌ها و سازمان هاي مستقر در فرودگاه براي يادآوري ضرورت آمادگي به منظور مواجهه و مقابله با شرايط بحراني، اين آمادگي را حفظ كردند. 
با توجه به دريافت اطلاعات وضعيت جوي از سازمان هواشناسي، صبح روز پيش از آغاز بارش شديد برف در مشهد(28 بهمن ماه) جلسه‌اي با حضور مسئولان ارشد فرودگاه و همكاران عملياتي آن جهت مقابله با بحران احتمالي برگزار و نكات لازم تذكر داده شد.  
همزمان با آغاز بارش شديد برف و نامساعد شدن هوا، همكاران عملياتي به انجام وظايف و ماموريت‌هاي محوله پرداختند و حتي مسئولان و مديران فرودگاه از ابتداي زمان آغاز بارش برف در محيط فرودگاه حاضر شدند و عمليات را مديريت كردند.  
 از سوي ديگر، رئيس هيات مديره و مديرعامل شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران به عنوان عالي‌ترين مقام صنعت فرودگاهي در راستاي بررسي روند خدمت‌رساني به مسافران هوايي، از ساعت 22 شنبه شب تا ساعت 9 بامداد يكشنبه در اين فرودگاه حضور يافت. وي حتي به داخل يكي از پروازها رفت و حدود يك ونيم ساعت با مسافران به گفت‌وگو پرداخت. مه‌آبادي با وجود حضور و فعاليت تمامي عوامل عملياتي و غيرعملياتي در فرودگاه، شخصا روند عمليات بخش‌هاي فرودگاهي را در زمان بحران بررسي و دستورهاي لازم را صادر كرد.  
با وجود اين كه هنگام بروز چنين بحران‌هايي، ضريب سوانح هوايي افزايش مي‌يابد، خوشبختانه با عملكرد صحيح، به موقع، سريع و استاندارد مسئولان فرودگاه، نه تنها هيچ سانحه‌اي رخ نداد، بلكه حتي يك حادثه كوچك هم به لطف خداوند متعال و كوشش و تلاش بي‌شائبه مامورين فرودگاهي پيش نيامد و موضوع ايمني پروازها و مسافران حتي براي يك لحظه هم با خطر روبه‌رو نشد. 
به دنبال انجام به موقع و سريع برف‌روبي و ساير اقدامات لازم در محيط ايرسايد فرودگاه شهيد هاشمي‌نژاد، اين فرودگاه از ابتدا تا انتهاي بارش شديد برف(بجز حدود سه ساعت؛ از ساعت 20 تا 23 شبانگاه جمعه 29 بهمن ماه، به دليل برودت شديد هوا، بارش بسيار زياد برف و در نتيجه، كاهش ديد افقي كه منجر به جلوگيري از انجام پروازها شد) كاملا باز و ميدان پروازي طي اين سه روز كاملا عملياتي و مهيا بود. گفتني است طي اين سه روز در فرودگاه مشهد، جدای از لندساید فرودگاه، میزان ۲۴۹ هزار متر مکعب برف از سطوح پروازی و باند پاکسازی شد. 
در اين سه روز ۳۷۶ پرواز(۳۰۸ سورتی پرواز داخلی و ۶۸ سورتی پرواز خارجی با ظرفيت ۴۴ هزار و ۱۹۸ مسافر داخلی و ۱۰ هزار و ۶۶ نفر مسافر خارجی) برقرار شد و حتي يك پرواز نيز از سوي اداره كل فرودگاه بين المللي شهيد هاشمي‌نژاد مشهد ابطال نشد. همان‌گونه كه در بند پيشين اين بيانيه گفته شد، فرودگاه به معناي واقعي عملياتي و باز بود. همچنين در روزي كه فرودگاه مشهد نامساعدترين وضعيت بارش برف و دماي منهاي هفت درجه سانتي‌گراد را تجربه مي‌كرد، حدود 80 هواپيما از باند پرواز اين فرودگاه برخاستند. 
نكته قابل تامل اين كه طي همين سه روز و روزهاي نزديك به آن كه وضعيت پروازها در فرودگاه مشهد به شرايط مذكور رسيد، در بسياري از فرودگاه‌هاي كشورمان شرايط جوي بعضا بدتري وجود داشت و مسئولان و كاركنان اين فرودگاه‌ها مانند همكارانشان در فرودگاه مشهد، اقدامات برنامه‌ريزي شده‌اي را انجام دادند و در نتيجه، هرگز مشكلي نظير آنچه در پروازهاي مشهد رخ داد، پيش نيامد. به عنوان مثال، در فرودگاه تبريز در حالي هيچ پروازي كنسل نشد كه 500 هزار متر مكعب برف از ايرسايد و 200 هزار مكعب از لندسايد برف‌روبي شد. اين در حالي بود كه سردي هوا حتي به منهاي 18 درجه هم رسيد و متوسط دماي اين فرودگاه منهاي 12 درجه بود! در فرودگاه اردبيل كه دماي منهاي 26 درجه را هم تجربه كرد، حدود 800 هزار متر مكعب برف طي 23 مرتبه برف‌روبي شد. در لامرد طي شش روز 209 ميلي‌متر باران باريد و اكثر مناطق حتي اراضي فرودگاه نيز به زير آب رفت، اما نه تنها پروازهاي برنامه‌اي انجام شد، بلكه اين فرودگاه نيز به همت مسئولان و كاركنانش ميزبان پروازهاي امدادي هم بود. حتي در فرودگاه اهواز همكاران فرودگاهي با توجه به وجود عامل گرد و غبار و به تبع آن، قطع آب و برق، تمام تلاش خودشان را براي عادي‌سازي برنامه‌هاي فرودگاهي انجام دادند و در اين راستا، بيش از 21 هزار و 600 متر مربع را تميزكاري كردند تا رضايت نسبي مسافران را به دست آورند.  

عمليات برف‌روبي سطوح پروازي به موقع و به طور مستمر توسط عوامل فرودگاهي انجام مي‌شد و لذا در هر سه حوزه ارتباطات(COMMUNICATION)، ناوبري(NAVIGATION) و نظارت و بررسي(SURVEILLANCE) هيچ مشكلي به وجود نيامد. در واقع، دستورالعمل‌هاي لازم از مدت‌ها قبل تهيه و ابلاغ شده و پيش‌بيني‌ها نيز صورت گرفته بود. بازبيني مكرر از امكانات هم حاكي از آن بود كه فرودگاه در قبال وظايفش در اين حوزه با هيچ مشكلي روبه‌رو نيست. 
 عمليات دي‌آيسينگ(DE_ICING) يا يخ‌زدايي هواپيماها نيز طبق دستورالعمل سازمان هواپيمايي بر عهده شركت هاي هواپيمايي و شركت‌هاي خدماتي هندلينگ مي‌باشد. 
اعتقاد تمامي مسئولان شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران و همچنين مديران فرودگاه بين‌المللي شهيد هاشمي‌نژاد مشهد بر اين است كه در هنگام وقوع بحران، تمامي مسئولان شركت‌ها، نهادها، ارگان‌ها و سازمان‌هاي دست‌اندركار در عرصه هوانوردي بايستي به يكديگر كمك كنند و ياري برسانند و نبايد كسي يا سازماني را مقصر جلوه داد.  
مديران و كاركنان شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران و تمامي فرودگاه‌هاي تحت مالكيت اين شركت، خدمت‌رساني باكيفيت، امن، ايمن و سريع به مسافران هوايي را وظيفه اصلي خود مي‌دانند و با وجود تمامي كمبودها، برآنند تا با استفاده از برنامه‌ريزي‌هاي اساسي و انجام اقدامات استاندارد، خدمتگزار واقعي مردم عزيز ايران باشند. 
 
گفتني است؛ در سومین جلسه کمیسیون بررسی نحوه خدمت‌رسانی به زائران و مسافران در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد در بارش های اخیر، كه ديروز(سه‌شنبه) با حضور معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی و نائب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در استانداري خراسان رضوي برگزار شد، مشخص گرديد که اداره کل فرودگاه‌های خراسان رضوی به وظائف ذاتی خود عمل کرده است.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد