Form Records List Form Records List

خدمات غير الکترونيکي (فرودگاه گرگان)
تستتتتتت
گالري تصاوير
  
تسهيلات نوروزي ايلام

انجام اقدامات الزم به منظورجلوگیری از هرگونه اختالل در ارائه سرویس های هوانوردی بازرسی و کنترل میادین پروازی ، بررسی باند  پروازی از نظر خط کشی ها و علایم پروازی ، وهمچنیین بررسیی و کنترل چراغ های باند و رفع هرگونه خرابی،بررسی، کنترل ونظارت بر نیروگاه و موتور ژنراتورهای برق اضطراری.

اعمال نظارت بر بخش های مختلف برج مراقبت ، الکترونیک وارسی دستگاههای کمک ناوبری و ایستگاه ایمنی زمینی و آتش نشانی.

استقرار هلی کوپتر هلال احمر به منظور امداد و اورژانس هوایی .

 

سامانه پاسخگویی فرودگاه ايلام

سامانه پاسخگویی فرودگاه شهدای ایلام

تلفن گویا : 08432236800

تلفن اطلاعات پرواز : 08432236801   و  199

 

 

جاذبه های توریستی ايلام

آسياب‌های آبی قديمی‌
در محدوده‌ استان‌ ايلام‌، بقايای ده ها آسياب‌ قديمی مشهود است‌ كه‌ تعدادی از آنها در حال‌حاضر نيز مورد بهره‌ برداری قرار می گيرند. اهم‌ اين‌ آسياب‌های قديمی و تاريخی عبارتند از: آسياب‌های قبا، كاظم‌ بگه‌ تنوره‌ خان‌، كلای، چگاوزنه‌، يوسف‌، قبادبگ‌، باوی گمار، گريان‌، خندان‌ و آسياب‌ نادريژ در مناطق‌ ايلام‌ و بانقلان‌، آسياب‌های موسی، حلاج‌ آباد، چم‌آب‌ در منطقه‌ چم‌ آب‌ و آسياب‌های ديزله‌، چم‌سارد، رحمان‌، چم‌بور، ملكشاهی، ميراختيار، بولی ها، كوله‌، سرنی، ميمه‌، گلان‌، شيخ‌ مكان‌ و سراب‌ كلان‌ در مناطق‌ چوار و صالح‌آباد، دره‌ شهر، شيروان‌ و چرداول‌.

سنگ‌ نوشته‌ آشوری (گل‌‌گل‌)
یکی از آثار تاریخی ایلام گل گل می باشد.سنگ‌ نوشته‌ گل‌‌گل‌ ملكشاهی در كنار روستای گل‌گل‌ در فاصله‌ ۲۵ كيلومتری شهر ايلام‌ بر ديواره‌ كوهی حك‌ شده‌ است‌. اين‌ سنگ‌‌نبشته‌ به‌ دوران‌ آشور بانيپال‌ مربوط‌ است‌ و حدود ۳ هزار سال‌ قدمت‌ تاريخی دارد. بر روی سنگ‌ نوشته‌، نقش‌ پيكره‌ يك‌ سرباز آشوری با كلاه‌ خود، ماه‌ وستاره‌ در بالای سر آن‌ در حاليكه‌ پيكانی در دست‌ دارد، مشاهده‌ می شود. در قسمت‌ تحتانی اين‌ سنگ‌ نوشته‌چند جمله‌ با خطوط‌ ميخی حك‌ گرديده‌ است‌.

 سنگ نوشته آشوری,گل گل

مکان های تاریخی ایلام -سنگ نوشته گل گل از آثار تاریخی ایلام

 سم‌ دُل‌ دُل‌
در تنگ‌ گراب‌ (نزديكی شهر ايلام‌) تلی از قلوه‌ سنگ‌ها به‌ حالت‌ نعل‌ اسبی به‌ صورت‌ چينه‌ایخشك‌ روی هم‌ انباشته‌اند و در كف‌ محوطه‌ داخلی آن‌ تخته‌ای از سنگ‌ روی زمينی قرار گرفته‌ كه‌ قسمت‌ بالای آن‌ كاملا نمايان‌ است‌. آثار سم‌ اسبی بر روی سنگ‌ نقش‌ بسته‌ و بوميان‌ محل‌ معتقدند كه‌ اين‌ اثر، نظرگاه‌ سنگی و جای سم‌ اسب‌ يكی از امامان‌ شيعه‌ است‌ كه‌ از محل‌ عبور كرده‌ است‌.

گورستان‌ چنار
یکی از مکان های تاریخی ایلام گورستان چنار نام دارد.اين‌ گورستان‌ باستانی در ناحيه‌ چنارباش‌ ايلام واقع‌ شده‌ و به‌ هزار سال‌ قبل‌ از ميلاد تعلق‌دارد. در اين‌ ناحيه‌، تعدادی گور كشف‌ گرديده‌ كه‌ بنا به‌ رسم‌ آن‌ زمان‌، مردگان‌ آن‌ درون‌ خمره‌های كوچك‌ و بزرگ‌دفن‌ شده‌ بوده‌اند و لوازم‌ و اشيا مرده‌ نيز در كنار او در داخل‌ خمره‌ قرار داشته‌است‌.

تپه‌ وركبود
تپه‌ وركبود در نزديك‌ رود كشكان‌ و در حدود ۲۰ كيلومتری شمال‌ غربی ايلام‌ قرار دارد. باستان‌ شناسان‌ در گودال‌ قائمی كه‌ در اين‌ تپه‌ حفر كرده‌اند، به‌ تعداد زيادی گور دست‌ يافته‌اند كه‌ تعدادی از آن‌هابا قلوه‌ سنگ‌های نامنظم‌ پوشيده‌ شده‌ بود و قلوه‌ سنگ‌های بزرگی هم‌ در جوانب‌ گورها، برای استواری سقف‌گورها، چيده‌ شده‌ بود. اشياء فلزی به‌ دست‌ آمده‌ از اين‌ تپه‌، از جنس‌ مفرغ‌ و آهن‌ می باشند.تپه ورکبود جز مکان های تاریخی ایلام به شمار می رود.

تالاب سیاب دریوش
این تالاب در جنوب غربی بخش ملکشاهی واقع شده است. مساحت آن در حدود چهار (4) هکتار وارتفاع آن 2740 متر از سطح دریا های آزاد می باشد. حداقل درجه حرارت در این تالاب 14 درجه سانتی گراد و متوسط بارندگی سالیانه آن بیش از 600 میلی‌متر است. تالاب فوق الذکر دارای آب دایمی و شکل آن دایره ای می باشد. به دلیل قرار گیری در ناحیه کوهستانی جزو منطقه سردسیری و ییلاقی استان محسوب می شود.

آبشار گچان
آبشار گچان در 15 کیلو متری شمال شهر ایلام و در میان تنگ که خود یکی از تفرجگاه های ایلام است قرار دارد. در این منطقه که کوه های زیبا و معظم مانشت و قلارنگ به همراه گچان گویی به هم رسیده اند منظره بسیار زیبایی را ایجاد کرده است. به گونه ای که در فصول بهار، تابستان و پاییز و حتی زمستان بعلت دسترسی تقریبا راحت آن پذیرای خیل عظیم دوستداران طبیعت است.

  آبشار گچان,جاذبه گردشگری ایلام

مکان های گردشگری ایلام - آبشار گچان از جاذبه های گردشگری ایلام

 تالاب زمزم
تالاب زمزم در 74 کیلومتری شرق شهر ایلام واقع گردیده است. مساحت آن در حدود یک هکتار و ارتفاع آن ازسطح دریاهای آزاد 675 متر است. آب آن به صورت چشمه و دارای آب دایمی است. پوشش گیاهی اطراف آن چشم انداز زیبایی را بوجود آورده و زیستگاه بسیار مناسبی برای حیات وحش فراهم نموده است.

  تالاب زمزم,مکانهای تفریحی ايلام

جاذبه های گردشگری ایلام- تالاب زمزم از مکان های گردشگری ایلام

 سرخ خانی
کوه سرخ خانی درناحیه چرداول و در فاصله 33 کیلومتری شمال شرقی ایلام واقع شده است.

سرکب
کوه سرکب در ناحیه میشخاص و در فاصله 8 کیلومتری جنوب شرقی ایلام واقع شده است. ارتفاع کوه سرکب 2120 متراست و جزو رشته کبیرکوه از کوهستان زاگرس بشمار می رود و رودخانه آب آفتاب از این کوهستان سرچشمه می گیرد.

گورستان‌ كان‌ گنبد
گورستان‌ كان‌ گنبد در ۳۰ كيلومتری جنوب‌ شرقی ايلام در دامنه‌ يكی از پشته‌های كوه‌شاه‌ نخجير از رشته‌های فرعی كبيركوه‌ واقع‌ شده‌ است‌. گورها عمدتا در بالا و دامنه‌ آن‌ مشاهده‌ می شود.

تالاب چکر
در غرب شهرستان ایلام و در منطقه بولی  و در ناحیه چکر تالاب زیبای چکر قرار دارد. مساحت آن در حدود 3 هکتار و ارتفاع آن 600 متر است. عمق آن در حدود 2.5 متر است. این تالاب در منطقه گرمسیری قرار دارد ولی آب آن دایمی است. عمق آن بستگی به میزان بارش در طول سال دارد. منبع آب آن نزولات جوی  و چند چشمه جوشان می باشد .متوسط دمای آن 24 درجه سانتی گراد است. نیزارهای اطراف آن به همراه طبیعت بکر زیبای اطراف آن واقعا دلنشین است.

 تالاب چکر

جاذبه های گردشگری ایلام - تالاب چکر از مکان های گردشگری ایلام

  کبیرکوه
کبیرکوه به مجموعه کوه های بلندی است که خود قسمتی از رشته کوه بزرگ زاگرس است گفته می شود. این رشته از دیوارهای جنوبی دره رودخانه آب آفتاب و کنجان چم شهرستان مهران شروع شده و رو به رودخانه کرخه در دهستان الوار گرمسیری از شهرستان خرم آباد لرستان ادامه می یابد. دامنه های شمال و شمال شرقی آن به دره های رودخانه سیمره، کرخه و دامنه های جنوب و جنوب غربی آن به مرز ایران و عراق منتهی می شود.

دره کنجان چم تا دره رودخانه کرخه 175 کیلومتر و عرض آن در حد فاصل رودخانه سیمره یا کرخه تا مرز ایران و عراق بین 45 تا 80 کیلومتر است. این کوهستان پهنه ای به وسعت 9500 کیلومتر مربع را زیر پوشش قرارداده است.

این رشته کوه از شاخه های بسیاری تشکیل یافته که به سمت غرب و جنوب غربی از ارتفاع آن ها کاسته می شود و بلند ترین آنها که خط الرأس رشته مزبور را تشکیل می دهند در بخش شرقی آن واقع شده اند. بلندترین این کوه ها، قله ای به نام کبیرکوه است که 2790 متر ارتفاع دارد و در 18 کیلومتری شرق روستای ارکواز واقع شده است. از این رشته که کوهستان وسیعی را تشکیل داده است رودخانه های فراوانی سرچشمه می گیرند. و اکثرا به خاک عراق وارد می شود و تعداد دیگری ازرودخانه ها نیز به رودخانه سیمره و کرخه می پیوندند.
برای صعود به بلندترین قله این کوه می توان از راه اتومبیل رو ایلام به دره شهر و از طریق روستای بهرام خانی و راه کولم به روستای گوران  و پس از طی گردنه پینه به خط الرأس  رشته مزبور دست یافت به طول 12.5  کیلومتر طی کرد تا به قله رسید.   
 کبیرکوه,ایلام

جاذبه های گردشگری ایلام - کبیرکوه از مکان های گردشگری ایلام

                       
اهوران
کوه اهوران در 83 کیلومتری شمال شرقی ایلام واقع شده است . ارتفاع این کوه 2120 متراست. این کوه از دره جزمان رود در غرب  شروع شده و به طول 24 کیلومتر رو به سوی جنوب شرقی کشیده می شود و در آن جا به کوه های کولیته و کازه تر می پیوندد.

 اهوران,کوه اهوران

مکان های تاریخی ایلام - جاذبه های گردشگری ایلام- آثار تاریخی ایلام

  بانکول
کوه بانکول در ناحیه مهراب، در 10  کیلومتری شمال ایلام واقع شده است. ارتفاع این کوه 2304 متراست.

رودخانه های مورت، کنگیر و آب زنگان از کوه بانکول سرچشمه می گیرند. این کوه نیمه جنگلی از شمال غربی به سوی جنوب شرقی با طول 30 کیلومتر و با عرض متوسط 6 کیلومتر کشیده شده و از سوی جنوب شرقی به کوه مانشت متصل است. راه اتومبیل‌رو کرمانشاه به ایلام از غرب آن می گذرد.

 بانکول,کوه بانکول

مکان های تاریخی ایلام - جاذبه های گردشگری ایلام- آثار تاریخی ایلام

 چمن‌گیر
کوه چمن‌گیر درناحیه شیروان و در فاصله 22 کیلومتری جنوب شرقی ایلام واقع شده است. ارتفاع کوه چمن گیر 2578 متراست. این کوه سرچشمه رودخانه های گراب و چرداول می باشد. این کوه از جنوب شرقی به کوه سیوان و از شمال غربی به کوه قلارنگ متصل می شود و جزو رشته کبیرکوه از کوهستان زاگرس بشمار می آید.

سامله
کوه سامله درناحیه زردلان درفاصله 84 کیلومتری شمال ایلام واقع شده است. ارتفاع این کوه حدود 2150 متراست  رودخانه گشتانی ازاین کوه سرچشمه می گیرد.

شره زول
کوه شره زول در ناحیه چوار در 23 کیلومتری شمال غربی  شهرستان ایلام واقع شده است. ارتفاع این کوه حدود 2050 متراست و به صورت رشته نسبتا طویلی به درازای 41 و پهنای متوسط آن 15 کیلومتر از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد و گسترش یافته است. دهستان چوار در جنوب و دهستان های سهراب و مرکزی در دامنه های شمالی این کوه جای گرفته اند . بخش شمال غربی آن از جنگل های بلوط پوشیده شده است. رودخانه های کنگیر، گلال رود، کزاب و مورت ازاین کوه سرچشمه می گیرند.

قلعه سه کسان
در جنوب غربی دره شهر و بر روی ارتفاعات صخره ای حد فاصل ارتفاعات کبیر کوه و دشت دره شهر در بالاترین منطقه قلعه ای بزرگ موجود می باشد که به نام سه کسان  یا سه کسون خوانده می شود. این قلعه یکی از بزرگترین و گسترده ترین قلعه های دوره ساسانی اسلامی در منطقه بوده که دسترسی به آن بسیار مشکل می باشد.مصالح ساخت آن قلوه سنگ و گچ می باشد. دیوارها جهت غیر قابل دسترس بودن بر روی صخره ها ساخته شده است این قلعه دارای آب انبار به صورت کنده کاری صخره ها بوده است.

  قلعه سه کسان

مکان های تاریخی ایلام - جاذبه های گردشگری ایلام- آثار تاریخی ایلام

  قلعه هزارانی
 از آثار تاریخی ایلام می توان از قلعه هزارانی نام برد. در امتداد جاده آبدانان-مورموری در ابتدای روستای هزارانی در بخش شمالی  جاده بقایایی قلعه ای بر روی یک تپه طبیعی دیده می شود. ارتفاع این تپه حدود 10 متر می باشد که آثار بجای مانده معماری آن به صورت یک قلعه بوده  که با مصالح سنگ و گچ ساخته شده است پلان بنا به شکل دالانهایی مستطیلی شکل و طویلی است که متاسفانه  کاملا تخریب و به صورت مدفون و نیمه مدفون مشاهده می شوند و مربوط به دوران ساسانی می باشند.

  قلعه هزارانی

مکان های تاریخی ایلام - جاذبه های گردشگری ایلام- آثار تاریخی ایلام

  قلعه سام
قلعه سام یکی از آثار تاریخی ایران و مکان های تاریخی ایلام می باشد.محوطه باستانی قلعه سام در شهرستان شیروان چرداول، در نزدیکی روستا چم بور از توابع بخش هلیلان واقع شده است. این مجموعه از سه بخش مرتبط به هم در عین حال با فاصله و مستقل شکل گرفته است. این مجموعه از نظر دوره ای در یک دوره از تاریخ که احتمالا حد فاصل اوخر دوره پارت ها و اوایل دوره ساسانی می باشد، ایجاد شده است. معماری این قلعه جنبه نظامی و دفاعی داشته است، زیرا قلعه در صعب العبور ترین  بلندی های کوه بنا شده است چون طرح و نقشه ای از پیش نداشته،طراح یا معمار برجها، اتاق ها و ورودی ها را با توجه به موقعیت طبیعی صخره ها احداث کرده است. بطور کلی معماری قلعه به سبک معماری دوره ساسانیان  ساخته شده است. مصالح ساختمانی ای که برای ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است عبارتند از: سنگ، گچ، ساروج،ملات،گچ و در بعضی جاها نیز گل بکار رفته است.

  قلعه سام,گردشگری ايلام

مکان های تاریخی ایلام - جاذبه های گردشگری ایلام- آثار تاریخی ایلام

 پشت قلعه آبدانان
در 5 کیلومتری جنوب شهرستان آبدانان و در میان روستا پشت قلعه، بر بلندی تپه ای منفرد که رودخانه جاری آبدانان از پای آن می گذرد، آثار بنای قلعه ای به چشم می خورد. مصالح به کار رفته در قلعه قلوه سنگ،گچ و ساروج می باشد. قلعه مذکور دارای بخش های متعددی از جمله باروی قلعه، برجک های دیده بانی و نگهبانی، ورودی قلعه اماکن مسکونی و شاهنشین، تونل و پلکان متعلقه بوده است. با عنایت به شیوه معماری، ساختار، نحوه استفاده از مصالح، اجرای طاقها، مطالعه و بررسی سفالهای سطحی منطقه  و مقایسه بادگیر اماکن تاریخی حفاری شده، این اثر فرهنگی-تاریخی مربوط به دوران ساسانیان  است. بنای قلعه روستا پشت قلعه تحت حفاظت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان است که در سال 1380 به جهت اهمیت آن و انجام مطالعات باستان‌شناسی و حفاظت و مرمت آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آتشکده سیاهگل ایوان: بنای آتشکده مربوط به دوره ساسانیان است که در 15 کیلومتری جنوب غربی روستای سرتنگ و در مسیر رودخانه خروشان کنگیر ایوان قرار دارد.این بنا یکی از سالم ترین آتشکده های دوران قبل از اسلام در استان می باشد.این بنا روی چهار پایه ساخته شده  و دارای گنبدی یک جداره می باشد.

 پشت قلعه آبدانان,گردشگری ايلام

مکان های تاریخی ایلام - جاذبه های گردشگری ایلام- آثار تاریخی ایلام

                          
آتشکده موشکان
آتشکده موشکان از مکان های تاریخی ایلام و  در فاصله 3 کیلومتری شهر سرابله قرا دارد که مربوط به دوران ساسانیان است. این آتشکده از ملات ساروج و سنگ ساخته شده است که در طول زمان بر اثر حوادث مختلف تخریب گردیده است که در سال 1382 زیرزمین آتشکده مذکور توسط اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان با طاق های قوسی شکل بازسازی گردیده است.

 آتشکده موشکان,مکان های تاریخی ایلام

مکان های تاریخی ایلام - جاذبه های گردشگری ایلام- آثار تاریخی ایلام

  چهار طاقی
یکی دیگر از مکان های تاریخی ایلام چهار طاقی نام دارد. این اثر در شهرستان دره شهر بر روی تپه بنای یک آتشکده به صورت چهار طاقی باقی مانده است .این بنا را در محل طاق می گویند. این بنا تماما با قلوه سنگ و گچ ساخته شده است و مربوط به دوران ساسانی است.

 

  جهار تاقی,آثار تاریخی ایلام

مکان های تاریخی ایلام - جاذبه های گردشگری ایلام- آثار تاریخی ایلام

خريد بليط ايلام
معرفي شهر (ايلام)

ایلام (به کردی: ئیلام) به یکی از شهرهای غربی ایران و مرکز استان ایلام است. جمعیت این شهر برپایهٔ سرشماری سال ۱۳۹۰ خورشیدی برابر با ۱۷۲٬۲۱۳ نفر بوده‌است. ایلام در عهد باستان نام‌های بسیاری مانند آلامتو، اریوجان، ماسبذان داشته و در قرن اخیر «دیوالا» و «حسین‌آباد» بوده‌است. شهر ایلام بعد از شهرهای کرمانشاه و سنندج سومین شهر بزرگ کردنشین ایران محسوب می‌شود. زبان اهالی شهر ایلام کردی ایلامی می‌باشد.

پیشینه
ایلام در عهد باستان به ‹‹اَریوجان›› معروف بود. اما ایلام کنونی در سال ۱۳۰۸ شمسی در منطقه‌ای که حسین‌آباد نامیده می‌شد از نو احداث گردیده و یک سال بعد با توجه به سابقه تاریخی و تصویب فرهنگستان ایران به نام ‹‹ایلام›› نام گذاری شده‌است. شهر ایلام در حصاری از کوه‌ها و ارتفاعات جنگلی استقرار یافته و آب و هوایی معتدل کوهستانی و بهاری دلپذیر دارد.

ایلام از دیرباز جایگاه شهرنشینی و گهواره فرهنگی ایرانیان بوده است. در دوره ساسانی بخشی از سرزمین «پهله» یا «پهلو» شمرده می‌شده و تازیان آن را «جبال» می‌نامیده‌اند. از سده چهارم تا میانه‌های ششم قمری، این منطقه بخشی از عراق عجم بود. ایلام در دوران جنگ ایران و عراق بشدت آسیب دید.

چگونگی تشکیل شهر

شهر کنونی ایلام، در میان چندین کوه که دور تادور شهر کشیده شده‌اند قرار دارد که آب و هوای معتدل تری نسبت به دیگر نقاط استان دارد. از آنجایی که تپه زیبا و طبیعی شاهد (خرگوشان) و قبر صی می (مهدی پدر هارون الرشید) یکی از خلفای عباسی و دره زیبای ارغوان در میان این کوهها قرار داشت، غلامرضا خان والی در زمان قاجار بر آن شد تا قلعه والی را در میان آن کوهها بنا کند که اولین بنای و به تدریج مردم ایلام در اطراف قلعه و در میان این کوهها شهر ایلام شکل گرفت.

در حال حاضر شهر ایلام به عنوان مرکز سیاسی – اداری استان ایلام از شهرهای توسعه یافته باختر کشور است و به لحاظ دارا بودن تفرجگاهی جنگلی و آثار تاریخی و باستانی متعدد از زیباترین شهرهای استان نیز محسوب می‌شود.

شهر ایلام

شهر ایلام

شهر ایلام

مکانهاي تاريخي استان ايلام
آتشکده موشکان در فاصله 3کیلومتری شهر سرابله قرار دارد
نوروز از دیدگاه احادیث و روایات (ايلام)
عید نوروز در قرآن و فرهنگ اسلامی ‏

‏واژه عید در قرآن کریم تنها یکبار در آیه 114 ، سوره مائده آمده است : " عیسی‌ بن مریم گفت : بارالها ! پرودگارا ! برای ما از آسمان مائده ‌ای فرست تا این روز برای ما و کسانی که پس از ما می آیند ، عید باشد که تو بهترین روزی دهندگانی و آیت و حجتی از جانب تو برای ما باشد ." ‏‏" عید " روزی است که در آن سود و منفعتی به دست بیاید و در شرع مقدس اسلام ، روزهای غدیر ، قربان و فطر عید نامیده می‌ شوند که در عید اضحی ، قربانی و در عید فطر ، زکات فطره مطرح است و در غدیر ، حضرت علی (ع) به امامت منصوب شدند . همچنین می ‌توان گفت ؛ عید آن روزی است که در آن نماز ویژه ‌ای برگزار کنند یا روزی است که مجمعی در آن فراهم آید و یا آنکه عید روزی است که خلق از ماتم به شادمانی " عود " کنند یا روزی است که تفاوتی میان درویش و توانگر نباشد یا آنکه " عید " روز شریف و ارجمندی می‌ تواند باشد . ‏از آیه " مائده " استفاده می‌ شود که حضرت عیسی مسیح (ع) روز نزول مائده را که سال ‌روز وقوع یک معجره الهی در تاریخ است ، برای همه انسان ‌ها " عید " قرار داده است تا این روز ، آیت و حجتی از جانب خداوند برای مردمان در تمامی اعصار بوده باشد و به میمنت این پدیده پربرکت همه ساله شادمانی و خجستگی آن روز تکرار شود . ‏


از آنجا که " مائده " به معنای خوان پرنعمت ، تنها دوبار در سوره مائده آمده است ، می‌ توان گفت ؛ نزول رزق از آسمان به درخواست حضرت عیسی مسیح (ع) ویژگی خاصی داشته که به خاطر آن عنوان " مائده " را به خود گرفته است . ‏

 

راغب اصفهانی می‌ گوید : " مائده طبق و خوانی است که در آن طعام باشد که هم به آن طبق و هم به طعام مائده گفته می شود . " ‏بنابراین ، عید در این آیه اشاره دارد به نزول یک برکت آسمانی در پوشش طبق یا طبق‌ هایی از طعام و خوردنی که می ‌تواند تکرار و بازگشت آن روز نیز همان برکات را به همراه داشته باشد و از این جهت ، آیت و حجتی دیگر از جانب خداوند متعال برای انسان ‌ها و فرصتی دیگر برای ایجاد ارتباط با خدا و ذکر و یاد او در دل ها و زبان ها باشد . ‏

مکانهاي تاريخي استان ايلام
چهار طاقی در شهرستان دره شهر قرار دارد
گالري فرودگاه کرمان

فرودگاه کرمان

فرودگاه کرمان سال 1320

گالري نوروزي(کرمان)

                                 

         فرودگاه کرمان                                                 زیبا سازی فرودگاه جهت استقبال از میهمانان نوروزی

زيباسازي (کرمان)

زیبا سازی فرودگاه جهت استقبال از میهمانان نوروزی

اقدامات (کرمان)
 • آغاز احداث باند دوم فرودگاه كرمان
 • اصلاح روشنايي وزيبا سازي و نصب تیرهای دکوراتیو بلوار فرودگاه كرمان
 • نصب وراه اندازي دو دستگاه ديزل ژنراتور 1000KWفرودگاه كرمان
 • بازسازي ابتداي باند 16 فرودگاه كرمان
 • خط كشي ميادين عوامل پروازي (باند ،تاكسي وي واپرون )فرودگاه كرمان
 • واصلاح آن بر اساس آخرين استانداردهاي ايكائو
 • خريد 2عدد تيغه برف روب جهت برف روبي باند فرودگاه كرمان
 • خريد 1دستگاه جاروب كششي جهت رفع FODعوامل پروازی 
 • انجام مانور عمليات زمستاني فرودگاه كرمان
 • انجام مانور يكساله طرح اضطراري فرودگاه كرمان
 • بازسازي ساختمان اداره حراست فرودگاه كرمان
 • تعويض وارتقاء سيستم هاي ارتباطي (فرستنده وگيرنده )برج مراقبت پرواز كرمان
 • نصب وراه اندازي دوربينهاي مدار بسته فرودگاه كرمان
 • تهيه 200 دستگاه چرخ دستي جديد براي فرودگاه كرمان
 • خريد چراغهاي LED به جاي چراغهاي 2000 وات پر مصرف اپرون فرودگاه كرمان
 • خريد دو دستگاه هواساز جهت فرودگاه كرمان
 • راه اندازي سيستم اطلاعات پرواز خودكار وافزايش خطوط تلفن 199 از 2 خط به 6 خط فرودگاه كرمان
 • انجام وارسي پروازي (فلايت چك) دستگاههاي كمك ناوبري وكمك بصري فرودگاههاي استان
 • پيگيري صدور سند اراضي فرودگاههاي استان
 • تجهیز کارگاه احداث ترمینال جدید فرودگاه کرمان
 • اجرای کابل فيبر نوري فرودگاههاي سيرجان ،بم،جيرفت،رفسنجان
 • تعويض وارتقاء مركز تلفن فرودگاههاي كرمان،بم ،جيرفت،سيرجان،رفسنجان
 • افزايش پروازهاي فرودگاههاي بم ،جيرفت،سيرجان،رفسنجان و کرمان
 • خريد 6 دستگاه برج روشنايي براي فرودگاههاي كرمان ،بم ،جيرفت،سيرجان ورفسنجان
 • تصويب طرح جامع فرودگاههاي كرمان وبم
 • تعمير وبهسازي دستگاههاي كمك بازرسي فرودگاههاي كرمان و بم
 • بازسازي ساختمانهاي ايمني زميني ،سپاه،پليس فرودگاه بم
 • بازسازي ساختمان برج مراقبت پرواز فرودگاه و جیرفت
 • تعويض وارتقاء فرستنده وگيرنده هاي برج مراقبت پرواز فرودگاه بم
 • احداث ساختمان اداري فرودگاه بم (در دست ساخت )
 • اصلاح ابتداي باند فرودگاههاي سيرجان وبم
 • گاز رساني به فرودگاه سيرجان
 • درزگيري باند فرودگاه سيرجان
 • بهسازی توسعه ترمينال فرودگاه سيرجان
 • راه اندازی  پاويون فرودگاه سيرجان در ترمینال فعلی
 • خريد دو دستگاه اير واشر جهت فرودگاههاي رفسنجان وسيرجان
 • نصب وراه اندازي دو دستگاه ديزل ژنراتور فرودگاه رفسنجان
 • بازسازي ساختمان برج مراقبت پرواز فرودگاه رفسنجان
 • تعويض فرستنده وگيرنده هاي برج مراقبت پرواز فرودگاه رفسنجان
 • اجرای سیستم روشنايي میادین عوامل پروازی رفسنجان
 • بهسازی محوطه  فرودگاههاي رفسنجان وجيرفت
 • بازسازي ساختمانهاي ايمني زميني ،سپاه،پليس،موتور خانه فرودگاه جيرفت
 • خريد 3دستگاه پكيج جهت فرودگاه جيرفت
 • تعويض فرستنده وگيرنده هاي برج مراقبت پرواز فرودگاه جيرفت
 • طراحي طرح های  ورودي وخروجي ( sid-star ) بر اساس R-Nav (ماهواره اي )فرودگاه جيرفت و انجام فلایت چک آن
 • نصب وراه اندازي موتور برق سوم سايت رادار جبال بارز جيرفت
 • بازگشايي 5 نوبت راه دسترسي به سايت رادار جبال بارز جيرفت
 • اصلاح بخشی از شبكه برق رساني به سايت رادار جبال بارز جيرفت
 • بازسازي ساختمان سايت رادار جبالبارز جيرفت
 • تجهیز اتاق ورزش اداره ایمنی و آتش نشانی فرودگاه های کرمان - رفسنجان - بم - جیرفت و سیرجان به لوازم ورزشی
 • تجهیز دفتر گذر نامه مستقر در ترمینال خارجی فرودگاه کرمان
 • تعمیر خودروهای کفساز آتش نشانی فرودگاه رفسنجان
 • تعویض مانیتور کفساز رنوس فرودگاه بم
 • تعمیر و نگهداری خودروهای ایمنی زمینی فرودگاه جیرفت (تعمیر مانیتور کفساز - رفع نقص سیستم باد )
 • تعمیر و نگهداری خودروهای ایمنی زمینی فرودگاه کرمان ( تعمیر مانیتور کفساز فرزیا - تعمیر pto تانکر - رفع مشکل ترمز فرزیا )
 • تعویض سیستم داکت اسپلیت برج مراقبت پرواز فرودگاه کرمان
 • تجهیز نمازخانه های ترمینال های داخلی و خارجی فرودگاه کرمان
 • تجهیز اتاق آموزش اداره ایمنی و آتش نشانی فرودگاه کرمان
 • راه اندازی سیستم VOIP اداره کل فرودگاه های استان کرمان
 • گل کاری و توسعه فضای سبز محاوط فرودگاه کرمان
 • رنگ آمیزی و زیبا سازی جداول فرودگاه کرمان
 • آسفالت محوطه لندساید فرودگاه جیرفت
 • آسفالت محوطه لندساید فرودگاه رفسنجان
 
نرخ اقلام(اردبيل)

نرخ اقلام پرمصرف در فروشگاههای مستقر در فرودگاه اردبیل :

 

1- عسل طبیعی هر کیلو 90 هزار تومان


2- عسل شهد مومدار 35 هزار تومان


3- عسل معمولی 20 هزار تومان


4- شیره عسل 20 هزار تومان


5-حلوا سیاه سوغات اردبیل 12 هزار تومان 


6-حلوای سیاه مخصوص 20 هزار تومان


7- نبات سوغاتی اردبیل بسته ای 5 هزار تومان


8- شیرینی ریسه ونوقا بسته ای 12 هزار تومان

 

با عنایت به دستورالعمل نظارت، ساماندهی و ارتقاء سطح خدمات نوروزی سال 1396 در فرودگاههای کشور، در صورت مشاهده تخلفات احتمالی بهره برداران به مدیریت ترمینال فرودگاه اردبیل مراجعه نموده یا با شماره 04531458015 تماس حاصل فرمایید.

 

جاذبه هاي توريستي (کرمان)

شهرستان کرمان

مجموعه گنجعلیخان

               شامل میدان ، بازار ، حمام ، ضرابخانه ، مدرسه ، مسجد ، چهارسوق وآب انبار میباشد معمار زبردست این مجموعه سلطان محمد معمار یزدی بوده است مجموعه گنجعلیخان از شگفت انگیزترین آثا رتاریخی (عصر صفوی) استان کرمان محسوب میشود .

 

 • میدان گنجعلی خان

این میدان همانند میادین اصیل ایرانی مستطیل شکل میباشد ، درسه ضلع آن بازار واقع شده ودرضلع دیگر آن مدرسه گنجعلیخان قراردارد این میدان درمرکز دادوستد شهر قدیم واقع است طول آن ۱۰۰ متر وعرض آن ۵۴ متر میباشد .

 

 • بازار گنجعلیخان

این بازاردرحد فاصل بین چهار سوق وبازار اختیاری است که سبک معماری جالبی از عصر صفوی به یادگار گذاشته ودربخش جنوبی میدان گنجعلیخان قرارگرفته است در سمت چپ آن ۱۶ طاقنما این بازار را به میدان مربوط میسازد .

 • حمام گنجعلیخان

حمام گنجعلیخان در سمت راست بازار گنجعلیخان واقع است این حمام مجموعه ای از تلفیق هنرمعماری وکاربرد مصالح گوناگون با فضایی متناسب ومردم وار است حمام اثری بدیع با کاشی کاری های زیبا ، نقاشی ها ،گچ بری ها، مقرنس کاری ها وکاربندی هایی است که هر بیننده را به تحسین وامیدارد حمام تا حدود ۶۰ سال پیش دایر بوده است اما درحال حاضر نقش کارکرد توریستی پیدا کرده وبه موزه مردم شناسی تبدیل شده است .

 • ضرابخانه گنجعلی خان

درضلع شمالی میدان گنجلیخان داخل بازار مسگری شمالی وروبروی حمام ، ضرابخانه گنجعلی خان واقع است که با گچ بری زیبایی تزئین شده است درگذشته درآن مسکوکات طلا ونقره دولتی را ضرب میکردند ، که هم اکنون به موزه سکه تبدیل شده وسکه های رایج زمانهای محتلف را به نمایش میگذارد .

 • مدرسه گنجعلی خان

این مدرسه در ضلع شرقی میدان واقع شده ، گویا روزگاری مدرسه بوده وبعد ها به کاروانسرا مبدل شده است نمای داخلی وخارجی این مدرسه کاشی کاری معرق جالبی از عصر صفوی به یادگار کذاشته است درکتیبه ای که در سردر این بنا دیده میشود سال ساخت آن ۱۰۰۷ ه ق حک شده است

 • مسجد گنجعلی خان

این بنا در گوشه شمال شرقی میدان وهمجوار با مدرسه واقع شده است  این مسجد کوچک (خصوصی) اما بی نهایت زیا در واقع موزه کوچکی از هنرهای تزئینی اسلامی نظیر کاشی کاری ، گچ بری وخطاطی است که به سبک زیبایی آراسته شده است

 

     

    چهارسوق گنجعلي‌خان
محل تقاتع دو راسته بازار را چهار سوق مي‌گويند. به دلیل برخورد قاطع دوراسته بازار شمالی ـ جنوب شرقی ـ غربی ـ درمحل چهار سوق گنجعلی خان در گذشته اين مكان مهم‌ترين نقطه شهر محسوب مي‌شده نماي داخل این چهار سوق با گچبري‌هاي جالب و نقاشي‌هاي زيباي عصر صفوي که  چهره شهروندان آن دوره را به تصوير کشیده تزئین شده است گنبد چهار سوق مرتفع ترين گنبد شهر به شمار مي‌آمدهاست.

 • آب انبار علیمردان خان

آب انبار علیمردان خان (پسرگنجعلیخان ) که در ضلع غربی میدان داخل بازار مسگری غربی وروبروی مدرسه واقع شده ، معماری جالبی داردکه توجه هر بیننده را به خود معطوف میکند ، هم اکنون به چایخانه سنتی تغییر کاربری داده است.

 • حمام وکیل

اولين بخش از مجموعه وكيل، حمام يا چايخانه سنتي وكيل است. در سال ۱۲۸۰ ه.ق به شكل بسيار جالب وبا شكوه و با اسلوب مهندسي-معماري عصر قاجارية بنا شده  واز کف تا ديوار آن كاشيكاري  است درسالهای اخیر تغییر کاربری داده وبه چایخانه سنتی تبدیل شده است .

 • بازار وکیل

درانتهای بازار اختیاری ، بازار ومجموعه وکیل قد علم کرده واز زیباترین بازارهاست بازار وکیل مطابق با الگوی بازارهای ایرانی درازوکشیده ساخته شده است وهر صنف دربخش خاصی از آن قرارداشته اند .

 • کاروانسرای وکیل

اين كاروانسرا در سمت چپ بازار وكيل واقع و بزرگترين كاروانسراي كرمان است و جزو كاروانسراهاي بزرگ محسوب مي شود .  سر در ورودي كاروانسرا در بازار با كاشيكاري و گچبري تزئين شده است . کاروانسرا دوطبقه است ،بادگیرای این بنا اخت استوانه ای  بلندی دارند که عمل سرمایش اطاقهای زیرین را برعهده داشته اند درحال حاضر کاروانسرا دردست بازسازی ومرمت قرار گرفته واحداث یک هتل پنج ستاره مرکز خریدی با مساحت ۷۸ هزار متر مربع در دستور کار سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشکری است .

 • مجموعه حاج آقا علی

مجموعه حاج آقا علی نزدیک مجموعه ابراهیم خان واقع در اواخر قرن سیزدهم هجری ( عصرقاجار) ساخته شده است این مجموعه شامل مسجد ، آب انبار ، بازار وکاروانسرا است ، حاج آقا علی از بازرگانان نامی کرمان بوده است او علاوه بر این مجموعه ، منزل با شکوهی دررفسنجان احداث کرده  که هنوز برقرار است .

 • مسجد حاج آقا علی (مسجد چهلستون )

مسجد حاج آقا علي كه در خيابان شريعتي كرمان واقع شده  هم چنان پررونق باقي مانده است.اين مسجد كه به سبك مسجد وكيل شيراز بنا گرديده داراي چهل ستون سنگي است كه به گونه اي ماهرانه و يكدست تراشيده شده است. سال اتمام بناي ساختمان مسجد ۱۲۹۹ ه.ق بوده است

 • بازار حاج آقا علی

اين بازار از انتهاي بازار كفاشها آغاز مي شود و به خيابان شريعتي رو به روي بازار عزيز خاتمه مي يابد . از مكانهاي ديدني در طول اين بازار مي توان از مدرسه معصومیه مجموعه حاج آقا علي كه مشتمل بر بازار ، آب انبار ، كاروانسرا و مسجد چهلستون است نام برد .

   

 

 • آب انبار حاج آقا علی

اين آب انبار روبروي مسجد حاج آقا علي قرار گرفته كه به لحاظ معماري اجزا و روش كاركرد شبيه به ديگر آب انبارها بوده است. از ويژگيهاي بارز آن مي توان به سردر با تزئينات گچ بري ،مقرنس كاري و كاشي كاري اشاره كرد كه جلوه زيبايي به آن داده است

 • مجموعه بازار

پیکر به هم تنيده بازار در مركز بافت قديم كرمان با مظاهر زيبايي از ادوار گذشته به يادگار مانده است و ويژگيهاي معماريش بينندگان را متحير مي كند. بازار كرمان يكي از مهمترين بازارهاي ايراني به شمار مي رود كه مجموعه هاي با ارزشي را در خود دارد از جمله مجموعه گنجعلي خان ،‌ابراهيم خان ،‌وكيل و ….

 • بازار ميدان ارگ

اين بخش از بازار غربي ترين قسمت بازار كرمان است و مانند مستطيلي دور محوطه پارك توحيد را محاصره كرده است . نماي اطراف ميدان ، در سالهاي اخير هماهنگ با معماري قديم بازسازي و اجرا شده است . در ضلع شرقي بازار ميدان ارگ ، سردر ورودي بازار به صورت سرتاسري واقع شده است .

 

 • بازار سرتاسري كرمان

اين راسته بازار از ميدان ارگ شروع و به خيابان ميرزا رضاي كرماني ختم مي شود. هر بخش از بازار كرمان در زمان يكي از حكام و فرمانروايان ديار ساخته شده است.‌بازار سرتاسري كرمان يكي از طولاني ترين راسته بازارهاي  ايران محسوب مي شود. طول اين راسته بازار حدودا ۱۲۰۰ متر است و جهت آن شرقي – غربي است.

 • بازار مسگري شمالي

اين بازار در شمال ميدان گنجعلي خان قرار دارد و در غرب آن ،‌چهار سوق مسگري واقع شده است و شرق آن به بازار كلاه مالي متصل مي شود. طول اين بازار ۸۸ متر و عرض آن ۶ متر است .

 • بازار ارگ

اولين بخش از بازار هاي شرقي- غربي ،‌بازار ارگ است  كه از ميدان ارگ شروع و به      چار سوق گنجعلي خان ختم مي شود. اين بازار به دو بخش فرعي تر به نام بازار نقارخانه و بازار سراجي تقسيم مي شود. در گذشته در طبقه بالاي نقار خانه، ‌نقاره مي نواخته اند كه به همين دليل به اين نام شهرت يافته است .

 • بازار مسگري غربي

در جنوب اين بازار ، چهارسوق گنجعلي خان قرار دارد و شمال آن چهارسوق مسگري واقع شده است . ابعاد بازار مسگري غربي ۴۳ متر در ۵/۵ متر است .

 • بازار اختياري

چهارمين قسمت بازار كرمان كه از انتهاي بازار جنوبي گنجعلي خان شروع و تا اول بازار وكيل امتداد مي يابد بازار اختياري است . از عناصر موجود در اين بخش بازار مي توان مسجد چهلستون،‌كاروانسراي گلشن،‌ بازار چه سرداري و در انتهاي آن حمام ( چايخانه سنتي ) وكيل را نام برد .

 • بازار مظفري

بازار مظفري از انتهاي بازار وكيل شروع و به خيابان ميرزا رضاي كرماني ،‌ محل قديم دروازه مسجد ختم مي شود و جزو مجموعه مظفري است . از پديده هاي اين بخش از بازار مس توان از تكيه (صفه) عزاخانه ‌،‌بازار قدمگاه و مسجد جامع كرمان نام برد .

 

 

 • كاروانسرای هنود (هندوها )

از آنجايي كه تجار هندي اجناسي چون ادويــه، فلفل،‌هل و …. در اين كارونسرا به فروش  مي رساندند ‌اين كاروانسرا به كاروانسراي هنود شهرت يافت. در اين كاروانسرا معبد هندوها به سبك معماري ويژه اي باقي مانده است.

 • سراي گلشن

اين سرا در  قسمت چپ بازار اختياري و در غرب مدرسه گنجعلي خان واقع شده است و دو طبقه است. اين بنا در سال ۱۳۷۰ توسط سازمان ميراث فرهنگي كرمان و با مشاركت حجره داران مرمت اساسي شد .

 • مسجد جامع مظفري

مسجد جامع مظفري در ضلع غربي ميدان شهدا (مشتاقيه ) واقع شده است. درهاي ورودي آن از جنوب به بازار قدمگاه و از شمال به خيابان دكتر شريعتي و از شرق به ميدان شهدا باز مي شود . اين بنا در ظلع شرقي ، سردري رفيع و عظيم دارد كه با كاشي كاري زيبايي تزئين شده  و برج ساعت آن زينت بخش اين سردر رفيع است .

 • مسجد امام(ملك)

از قديمي ترين مساجد كرمان و شايد ايران،‌ مسجد بزرگ و معروف ملك است .اين مسجد در عهد سلاطين سلجوقي كرمان بنا شده است و بناي آن را به ملك توران شاه منسوب  دانسته اند . اين مسجد در خيابان امام واقع است. قسمتهاي مختلف مسجد در زمان وكيل الملك و ايوان شرقي در قرن اخير به همت مرحوم ديلمقاني بازسازي شده است.

 • مشتاقيه

از بناهاي دوره قاجاريه در كرمان بناي مشتاقيه است . اين بنا از سه گنبد تشكيل شده است كه مقابر «مشتاق عليشاه»‌،«شيخ اسماعيل » و « كوثر عليشاه » از بزرگان صوفيه را در خود جاي داده است . پس از قتل مشتاق عليشاه در ۲۱ رمضان ۱۲۰۶ ه.ق در مدخل مسجد جامع كرمان او و يار همراهش «درويش جعفر» در اين مكان مدفون و از آن به بعد به نام مشتاقيه معروف گرديد . اين بنا در ميداني به همين نام كه مسجد جامع كرمان نيز در ضلع غربي آن واقع شده است قرار دارد.

 • قبه سبز(پايگاه علم و دانش ۷۵۰ ساله )

قبه سبز يكي از قديمي ترين و زيباترين آثار تاريخي كرمان و از بناهاي قرن هفتم ه.ق است كه ساختمان آن توسط براق حاجب ،‌ موسس سلسله قراختائيان كرمان  در حدود سال ۶۳۰ ه.ق آغاز شد و در سال ۶۸۱ پذيراي تركان خاتون همسر قطب الدين و حاكم دانشمند و محبوب كرمان شد . تركان خاتون كار ساخت مدرسه قطبيه (تركانيه ) كه به دستور قطب الدين محمد آغاز شده بود ، به پايان رساند. دارالشافي مجموعه نيز به دستور وي تاسيس شد .

 • گنبد جبليه

در منتهي اليه شرقي كرمان گنبد بزرگ و عجيبي قرار داد اين گنبد هشت ضلعي تماما از سنگ است در هشت طرف آن هشت درب به عرض ۲ متر قرار گرفته است كه اخيرا براي استحكام بنا و جلوگيري از خرابي آن ، درگاهها را با سنگ مسدود كرده اند و فقط يكي را باز گذاشته اند . قدمت اين گنبد را مي توان به پيش از اسلام مربوط دانست . اين گنبد در سال ۱۳۸۳ به موزه سنگ جبليه تبديل شد .

 

 

 

 • آستانه شاه نعمت اله ولي

از آثار باشكوه ،‌زيبا و بسيار ديدني ايران مي توان مزار شاه نعمت اله ولي را نام برد.آستانه شاه نعمت اله ولي ، زيارتگاه اهل دل و ميعادگاه شوريدگان وادي عشق ،‌ قريب هفت قرن قدمت دارد . سنگ بناي هسته مركزي اين مجموعه را احمدشاه كني با ارسال وجوهي به ايران پي ريخت . سال احداث بنا در كتيبه ورودي ۸۴۰ ه.ق ذكر گرديده است . نام صحن هاي اين بنا به ترتيب از خيابان اصلي : صحن اتابكي ،‌ صحن وكيل الملكي ،‌ رواق مدير الملكي ، حرم ،‌رواق شاه عباسي ،‌صحن ميرداماد و صحن حسينيه است . شاه ولي، معاصر حافظ لسان الغيب بود  و حافظ توجه خاصي به اشعار وي داشت و بسياري از غزليات شاه را جواب گفت،‌از جمله حافظ غزل زير را :

آنان  كه خاك را به نظر كيميا كنند                                            آيا بود كه گوشه چشمي به ما كنند

 

در جواب اين غزل شاه ولي سروده است :

ما خاك را به نظر كيميا كنيم                                                   صد درد را به گوشه چشمي دوا كنيم

از جمله بخشهاي ديگر آستانه ،‌كتابخانه و موزه شاه ولي است . شاه نعمت اله عارف ،‌ اديب و شاعر بزرگ قرن هشتم ه.ق به سال ۷۳۱ در كوهبنان به دنيا آمد و به سال ۸۳۴ در كرمان درگذشت و بنا به خواست خود در ماهان به خاك سپرده شد.

 • مقبره خواجه اتابك

در محله جنوب شرقي شهر كرمان نزديك بازار قرار دارد و از بناهاي ارزنده دوره سلجوقي در قرن ششم هجري است . نماي داخلي و خارجي بنا بوسيله گچ بري و آجر كاري منظم تزئين شده است. از آثار با ارزش بناي مقبره ، خطوط كوفي و ثلث آن است كه گچ و آجر در نماي داخلي آن به كار رفته است .

 • مقبره امامزاده شاهزاده حسين

شاهزاده حسين جوپار يكي از بقاع متبركه بخش جوپار از توابع كرمان است . بناي اين زيارتگاه به دوره صفويه مربوط است كه در دوره قاجاريه تعمير و تكميل شد . بناي شاهزاده حسين متشكل از حياط ،‌حرم ،‌گنبد و رواق است . ارزش زيارتي اين زيارتگاه با شاهچراغ شيراز برابر است .

 • قلعه دختر

قديمي ترين اثر تاريخي كرمان بناي قلعه معروف به قلعه دختر است . اين قلعه در مشرق كرمان برفراز صخره هايي از سنگ قرار گرفته و بقاياي آن مايه شگفتي بينندگان است. در مورد باني قلعه نمي توان اطلاع صحيحي ارائه داد. افسانه ها قلعه را به اردشير بابكان نسبت مي دهند و فردوسي در شاهنامه بناي قلعه را به كسي قبل از اردشير به نام هفتواد نسبت مي دهد.

 • آتشكده كرمان

اين معبد در خيابان زريسف ( شهدا)، خيابان ميرزا برزو آميغي قرار دارد و آخرين آتشكده كرمان به شمار مي رود. آتشكده در باغ مصفايي واقع است كه قبلا منزل مسكوني جهانگير اشيدري بوده و با تغيراتي به صورت آتشكده درآمده است آتش موجود در اين آتشكده بر اساس نظر موبدان زرتشتي ،‌ همان آتش چند هزار ساله اي است كه از هند به آتشكده محله شهر و از آنجا به اين آتشكده به روز سروش از ماه شهريور ۳۶۵۲ يزدگردي انتقال يافته است. در حال حاضر موزه زرتشتيان در اين محل قرار دارد.

 • يخدان مويدي

در گذشته يخدان مويدي خارج از شهر كرمان قرار داشت و براثر توسعه شهري اكنون داخل شهر( خيابان شهيد كامياب) جاي گرفته و اطراف آن فضاي سبز جالبي احداث شده است . عنـــاصر تشكيل دهنده يخدان عبارتند از مخزن ، حصار ، استخر و چاله يخ.‌ پلان يخدان دايره اي و پوشش آن از خشت و ملات رس است و به صورت گنبدي بزرگ نمايان است . در حال حاضر يخدان مويدي دفتر مركزي ستاد تسهيلات سفر استان كرمان مي باشد.

 • كتابخانه ملي كرمان

اين اثر ارزشمند در خيابان شهيد رجايي (خورشيد) واقع است. داراي سردري مرتفع و زيبا،‌فضايي مشجر و با صفا و نيز مكان مطالعه ،‌ مخزن كتاب و بخشهاي تحقيق و پژوهش و رايانه است. بناي كتابخانه به سال ۱۳۰۸ خورشيدي بازمي گردد كه معمار آن محمد علي راوري اين بنا را به سفارش جمعي از سرمايه داران كرمان ، رفسنجان و يزد احداث كرد تا كارخانه ريسندگي و بافندگي خورشيد در آن فعاليت خود را شروع نمايد. سالن ۴هزار متري موجود با سقفهاي گنبدي زيبا داراي ۶۶ ستون هشت ضلعي است .

 • تخت درگاه قلي بيگ

اين بنا در جنوب شرقي كرمان واقع است و منسوب به قلي بيگ است. ‌سنگ قبر آن در عهد صفوي نوشته شده و او جد خاندان درگاهي است.

 • باغ فتح آباد

اين باغ كه در روستايي در ۲۵ كيلومتري شهر كرمان قرار دارد و الگوي احداث باغ شاهزاده ماهان بوده است از آثار عصر قاجاريه و از يادگارهاي فضل عليخان بيگلر بيگي است و به همين دليل آن را  باغ بيگلر بيگي مي گويند. عبور آب فتح اباد از ميان اين باغ به آن صفا و طراوت خاصي مي بخشيده است. اين باغ توسط سازمان ميراث فرهنگي در دست مرمت قرار دارد .

 • شتر گلو

اين بنا در محور آستانه شاه نعمت ا…. ولي و در ضلع شرقي آن واقع شده است و از آثار دوران قاجاريه به شمار مي رود. بنا داراي چند حياط است كه حياط شمالي انارستان و حياط حنوبي نارجستان بوده است .

 

 • باغ شاهزاده

باغ زيبا و مصفايي كه با بيش از يك قرن قدمت و پيشينه تاريخي در دامان كوههاي سر به فلك كشيده هزار (تيگران ) آرميده اند و چشم و چراغ باغهاي كنوني ايران به شمار مي رود. در سال ۱۲۹۷ ه.ق بوسيله عبدالحميد ميرزا فرمانفرما ناصرالدوله شاهزاده قاجار بنا شد. اين باغ داراي دو امارت‌، دو اشكوبه در قسمت غرب و شرق است و حوض ها و فواره هاي متعدد اين دو عمارت را به هم ربط مي دهد . حمام كوچكي نيز در ظلع جنوبي باغ وجود دارد كه با برداشتي از حمام گنجعليخان احداث شده است.درختان سربه فلك كشيده داستانهاي بسياري از روزگاران گذشته به ياد دارند . اين باغ در سال ۱۳۷۰ بازسازي شد  و امروز با عرضه خدمات و پذيرايي از ميهمانان و ايرانگردان و جهانگردان، يكي از جاذبه هاي ارزشمند و گرانبهاي كرمان به شمار مي آيد.

 • باغ هرندي

باغ هرندي و ساختمان آن از بناهاي جالب توجه دوران اخير است. باني اين باغ عدل السطان است اين باغ كه به مناسبت توقف رضا خان در مسير آخرين سفر تبعيدش اهميت تاريخي يافته است امروزه به موزه باستان شناسي و موزه سازهاي سنتي ايران تبديل شده است. اين باغ حدود يكصد سال قدمت دارد و اتومبيلي كه رضا خان با آن در كرمان تردد كرد در اين باغ به نمايش گذاشته شده است.

 • ارگ راين

ارگ راين از جمله بناهاي ارزنده استان كرمان محسوب مي شود كه در سالهاي اخير مخصوصا بعد از ويران شدن ارگ بم مورد توجه خاص واقع شده است. تاريخ احداث اين بنا به عصر ساسانيان باز مي گردد. اين بنا بزرگترين بناي خشتي بعد از ارگ بم در استان كرمان است.مساحت آن ۲۰ هزار مترمربع است و دور آن حصاري به ارتفاع ۱۰ متر قرار گرفته ،‌تنها در ورودي قلعه در ضلع شرقي قرار دارد . وجود كارگاههاي صنايع دستي مانند چاقو سازي كه از جمله صنايع معروف راين به شمار مي رود به ارگ جذابيت بيشتري بخشيده است.

 

موزه ها

 • موزه مردم شناسي گنجعلي خان ( حمام گنجعليخان)

حمام گنجعليخان تا سال ۱۳۱۶ ه.ش مورد استفاده عموم قرار مي گرفته و درسال ۱۳۵۰ پس از مرمت و بازسازي به موزه مردم شناسي تبديل شده است .مجسمه هايي توسط اساتيد دانشكده هنر و دانشگاه تهران (استاد مير بابايي  و نشان تانيك ) طراحي و در قسمتهاي مختلف حمام قرار داده شده تا بدينوسيله صحنه هايي از استحمام به شيوه سنتي به معرض نمايش گذاشته شود.

 • موزه سكه (ضرابخانه گنجعلي خان )

در سال ۱۳۷۰ همزمان با بزرگداشت خواجوي كرماني ،‌اين مكان به عنوان موزه سكه مورد بهره برداري قرار گرفت در اين موزه مسكوكات متعلق به ادوار مختلف تاريخي از قبيل اشكاني ، ساساني ،‌اموي ، عباسي و ….. قاجاري و پهلوي به همراه اطلاعات مربوط در معرض ديد بازديد كنندگان قرار دارد.

 • باغ موزه هرندي

درچهارراه سمیه (طهماسب آباد) باغ موزه  زیبایی قراردارد که یادآور روزهای تبعید رضا شاه است وی در مسیرتبعیدش به جزیره موریس دراین محل منزل گزید .ساختمان مركزي در دو طبقه و در ميان باغ بنا شده و امروزه به عنوان موزه منطقه اي استان كرمان مورد بهره برداري قرار گرفته است .در حال حاضر در طبقه همكف اين ساختمان موزه سازهاي سنتي و در طبقه فوقاني آن موزه باستان شناسي قرار دارد.

استاد حسين مسعود يكي از هنرمندان عرصه موسيقي با اهداي ۲۱ عدد ساز انگيزه ايجاد موزه سازهاي سنتي را در محل باغ موزه هرندي تقويت كرد و به كوشش مسئولين وقت در سال ۱۳۸۰ اين موزه افتتاح شد. هدف اصلي اين موزه آشنا كردن بازديد كنندگان با سازهاي بومي و سنتي اين مرز و بوم و همسايگان كشور ايران است . از اهداف مهم موزه باستان شناسي معرفي تمدنهاي كهن منطقه جنوب شرق ايران و ارتباط آنان با تمدنهاي همجوار مي باشد.

 • موزه صنعتي

اين بنا در خيابان شهيد بهشتي قرار دارد نمونه اي از همت و حميت حاج علي اكبر صنعتي از خيرين كرماني است كه بناي پرورشگاهي براي نگهداري از ايتام را پي ريخت و در جوار آن موزه اي بنا نهاد كه امروزه آثار ارزشمندي از استاد علي اكبر صنعتي يكي از فرزندان همين پرورشگاه و بسياري از هنرمندان صاحب نام ايران و جهان در آن به نمايش درآمده است.

 • موزه زرتشتيان

اين موزه در محل آتشكده واقع شده كه در جشن تيرگان سال ۳۷۴۳ يزدگردي (۱۰/۴/۱۳۸۴) به طور رسمي توسط رئيس سازمان ميراث فرهنگي وقت افتتاح شد.

 • موزه شهيد باهنر

موزه شهيد باهنر كرمان از آثار ماندگار و ارزشمند كنگره بزرگداشت شهيد دكتر محمد جواد باهنر است كه در بيستمين سالگرد شهادت آن شهيد بنا شد و در تاريخ هفتم شهريور ماه ۱۳۸۰ افتتاح گرديد.

 • موزه دفاع مقدس

اين موزه يكي از نتايج ماندگار و پديده هاي منحصر به فرد كنگره بزرگداشت سرداران و هشت هزار شهيد استانهاي كرمان و سيستان و بلوچستان است که به همت وتدبیر فرمانده وقت لشکر ۴۱ ثارالله سرتیپ پاسدار قاسم سلیمانی درکرمان بنا شد. اين موزه را آقای مهندس خان محمدی  يكي از استادان دانشگاه علم و صنعت تهران طراحي كرد كه در زميني به مساحت ۲۳ هزار مترمربع و زيربناي ۲۵۵۰ مترمربع ساخته شده است و در تاريخ ۳ خرداد ۱۳۷۷ در سالروز فتح خرمشهر افتتاح شد.

قمستهاي مختلف موزه:

 ساختمان اصلي موزه ( در سه طبقه و هشت تالار)،مرقد مطهر هشت شهيد گمنام دفاع مقدس،ماكت بزرگ عمليات كربلاي ۵،ماكت پوياي عمليات والفجر ۸،تالار عبرت،تالار بصيرت،ورودي موزه،مزار شهدا و بوستان شهدا

 

 • موزه جبليه

اين گنبد هشت ضلعي است و مصالح به كار رفته در ديوارها سنگ لاشه با ملات گچ از بيرون و آهك از داخل است كه در سال ۱۳۷۶ ه.ش ثبت اثار ملي شد . چندي پس از آن مرمت شده و در سال ۱۳۸۳ به موزه جبليه ( كتيبه هاي تاريخي ) تبديل گرديد. اين موزه در خيابان شهدا واقع است .

 • موزه آستانه شاه نعمت ا..ولي

در آستانه ، موزه اي است كه در آن اشياي نسبتا نفيس وجود دارد . در اين موزه بيش از هر چيز چندين قرآن خطي جلب نظر مي كند كه هم از نظر قدمت تاريخي و هم از حيث خط و زيبايي ، تجليد و تصحيف ممتاز هستند.

ب ـ- جاذبه های طبیعی

 

 • پارك جنگلي قائم

يكي از مناظر زيبا در شهر كرمان پارك جنگلي قائم مي باشد اين پارك به صورت مصنوعي در منطقه شمالي شهر كرمان ساخته شده است . اين پارك شامل كوهستانهاي طبيعي زيبا،‌درختان سرو و كاج و آبشار مي باشد . پارك بازي كودكان يكي از امكانات اين پارك بزرگ مي باشد.

 

ییلاقها

 • ييلاق شهر ماهان

يكي از مهمترين نقاط بازديد و گردشگري ، شهر ماهان در ۳۵ كيلومتري جنوب شرقي شهر كرمان و در دامنه ارتفاعات تيگران واقع است و چشمه هاي متعددي دارد . باغ شاهزاده در ۵ كيلومتري جنوب ماهان قرار دارد .

 • دره تيگران

دره تيگران در دامنه كوه جوپار و در ضلع جنوبي باغ شاهزاده ماهان واقع شده است . اين دره مسير راهپيمايي بسيار زيبايي براي خانواده ها مي باشد . آب جاري باغ شاهزاده از چشمه هاي اين دره تامين مي شود . در انتهاي دره آبشارهاي مخملي و جلوه هاي زيبايي از طبيعت را مي توان ديد. در امتداد دره ۳ چنار تنومند قرار دارد كه تنه خالي هر يك گنجايش ۱۰ نفر را دارد.

 • ييلاق جوپار

شهر ييلاقي جوپار با مناظر بديع و زيبا در فاصله ۳۰ كيلومتري  جنوب كرمان واقع شده است و باغ هاي زيباي بسيار ديدني دارد .زيارت امامزاده حسين هر ساله باعث مسافرت تعداد زيادي زائر به اين شهر مي گردد.

 • منطقه كوهنوردي جوپار

يك منطقه بين المللي است كه هر ساله كوهنوردان بسياري از سراسر كشور و بعضا از كشورهاي ديگر به آن وارد مي شوند و اين منطقه به لحاظ زيبايي به آلپ ايران شهرت يافته است و داراي ستيغ ها و ديوارهاي زيبايي است .

 • ييلاق راين

راين يكي از ييلاقات ديدني استان و در فاصله ۱۱۰ كيلومتري كرمان واقع شده است . اين ييلاق از نقاط خوش آب و هواي استان به شمار مي رود كه در دامنه كوه هزار ( بلند ترين قله استان و سومين قله ايران ) قرار دارد . كوه هزار در اكثر ماههاي سال پوشيده از برف است  دراین کوه انواع درختان جنگلی از جمله : بنه ، بادام ، ارچن وجود دارد وبه دلیل وجود هزار نوع گیاه دارویی دردامنه های این کوه آن را ” هزار ” نامیده اند روستاهای دامنه کوه هزار با آب وهوای بسیار زیبا ودلپذیر درفصل بهاروتابستان پذیرای میهمانان زیادی میباشد از جمله جاذبه های دیگر راین ” آبشار معروف آن ” است آبشار راین با ارتفاع بیش از ۴۰ متر دردامنه کوه هزار ودر۱۴ کیلومتری غرب راین و۱۰۰ کیلومتری کرمان قرار گرفته است .

 • دهانه آتشفشان راین

از دیگر جاذبه های طبیعی راین میتوان به بزرگترین دهانه آتشفشانی در نزدیکی روستای قلعه حسن علی به همراه ۱۴ دهانه کوچکتر وچشمه های آب معدنی اشاره کرد . درحدود ۳۰ کیلومتری جنوب راین ودر مسیر یکی از رودخانه های کوه هزار ،چشمه های آب معدنی از دسته آبهای کلورید سدیک بیکربنات کلسیم سنگین وشبیه آب معدنی اریاژ ایزره فرانسه وجود دارد وبرای درمان بیماریهای راشیتیسم وروماتیسم موثر است . درخصوص معادن نیز لازم است به معدن مرمر راین اشاره کرد که شهرت جهانی دارد حرم حضرت علی (ع) وعمارت تاج محل ، زیباترین بنای تاریخی هند گویای مرغوبیت مرمر راین است .

 • دره ارديكان

يكي از دره هاي سرسبز كوهستان هزار مي باشد. اين دره از طريق جاده ماشين رو به بخش راين متصل مي گردد. ارديكان روستايي است كه بلندترين نقطه مسكوني ايران مي باشد و ارتفاع آن ۳۰۰۰ متر مي باشد در نزديكي آن آبشاري وجود دارد كه از مظاهر زيباي طبيعت است .

 • ييلاق كوهپايه

كوهپايه در ۳۰ كيلومتري انتهاي شرق كرمان قرار دارد ،‌در دامنه هاي كوهستاني منطقه مذكور تعداد زيادي چشمه آب شيرين و زلال وجود دارد . كوهپايه منطقه اي خوش آب و هوا است كه در روزهاي تعطيل و فصل تابستان ميهمانان زيادي دارد از اين رو  جزو روستاهاي هدف گردشگري به شمار مي رود. بر فراز ده بالاي كوهپايه ،‌آبشاري بسيار زيبا با چشم اندازي دلفريب وجود دارد در اين منطقه تعدادي مجتمع تفريحي ، اقامتي براي ارائه خدمات بهتر به ميهمانان احداث شده است .

 • سيرچ

دهستان سيرچ در۵۵ كيلومتري شهركرمان و ۳۵ كيلومتري جنوب شرقي شهداد (برسر راه کرمان ـ شهداد )  قرار گرفته است . درختان سربه فلك كشيده ، هواي خنك تابستان ، ارتفاعات پر برف زمستان ،‌پيست اسكي ‌،رودخانه و به خصوص سرو دو هزار ساله و تماشايي اين روستا  از جاذبه هاي گردشگري آن است.

وجود چشمه آب گرم جوشان با خواص درماني قابل توجه ،‌از ديگر جاذبه هاي منطقه مي باشد .كوههاي بلند با چشم اندازهاي زيبا پوشيده از توده هاي انبوه درختان ، جاذبه هاي گردشگري منطقه را دو چندان مي كند . با قرار گرفتن سيرچ در مجاورت شهداد و منطقه كلوتها كه ازجاذبه هاي بكر گردشگري استان ما مي باشد امكان تعريف يك محور گردشگري شامل كرمان – سيرچ – شهداد را فراهم نموده و وجود دو نوع ساختار طبيعي متفاوت ( ييلاقي سرد و گرم و سوزان) در مجاورت يكديگر كم نظير و بسيار جذاب مي باشد. ويژگي هاي فوق منطقه سيرچ را به منطقه نمونه گردشگري تبديل كرده است .

 • سكنج

يكي از روستاهاي هدف گردشگري است كه در ۱۵ كيلومتري جنوب شرقي ماهان و شمال جاده بم – كرمان قرار دارد و سكنج تا شهر كرمان ۵۰ كيلومتر و تا ماهان ۱۵ كيلومتر فاصله دارد . منطقه اي است كوهستاني و خوش آب و هوا كه دو آبشار زيبا (با حدود ۶ متر ارتفاع دارد ) كوههاي مجاور آن مناسب كوهنوردي است . در اين آبادي در امتداد نهري بزرگ به طول چند كيلومتر چنارهايي سربه فلك كشيده وجود دارد كه پاره اي از آنها آنچنان تنومند هستند كه بينندگان را مبهوت عظمت و قدمت خود مي سازند . از جمله امكانات منطقه  رستوران و مجتمع تفريحي ( در حال احداث) را مي توان نام برد.

 

معرفي شهر (کرمان)

هرکس تاریخ کرمان را بدرستی بخواند ، مانند کسی است که تاریخ همه جهان را خوانده باشد

کرمان بدرستی گنجینه تاریخ است واز هردوره وهرزمانی بناهایی به یادگار دارد ، که هریک از داستانی بس شنیدنی حکایت میکنند . پهناورترین استان ایران درادوار مختلف تاریخ پذیرای انبوه اتفاقات دیدنی وشنیدنی وافتخارآمیز وذلت را ، شادی آفرین وغمبار بوده وعلی رغم ناملایمات بسیاری که از روزگاران دورونزدیک دیده همچنان مغرور وپر افتخار خودنمایی میکند ومنتظر زمانی است که جایگاه شایسته خود را بازیابد کرمان با توجه به توانایی های فراوان طبیعی وتاریخی میتواند مقصد انواع گردشگروتوریست واقع شود.

استان کرمان با وسعت ۱۷۵۰۶۹ کیلومتر مربع درجنوب شرقی ایران بین ۲۵ درجه و۵۵ دقیقه تا ۳۲ درجه عرض شمالی و۵۲ درجه و۲۶ دقیقه تا ۵۹ درجه و۲۶ دقیقه طول شرقی واقع شده است این استان از شمال به استانهای خراسان جنوبی ویزد واز جنوب به استان هرمزگان ، از شرق به استان سیستان وبلوچستان واز غرب به استان فارس محدود میشود استان کرمان درحال حاضر مشتمل بر ۱۶ شهرستان است مکه مرکز آن شهر کرمان میباشد ارتفاعات استان کرمان دنباله رشته کوههای مرکزی ایران است مهمترین ارتفاعات استان عبارتند از :

کوه هزار، که در ۱۱۴ کیلومتری شمال غربی بم در شهر راین واقع شده است و۴۵۰۱ متر ارتفاع دارد کوهستانی است به وسعت ۹۰۰ کیلومتر مربع ومرکب از کوههای سربنه وسرمشک که با ارتفاعات پست تری از سوی غرب به کوههای لاله زار واز جنوبه به بهر آسمان اتصال یافته است کوه جوپار ،این کوه در ۴۳ کیلومتری جنوب شرقی کرمان با ارتفاع ۴۱۳۵ متر واقع شده است مرتفع ترین قله آن معروف به سه شاخ بزرگ ۴۲۰۰ متر ارتفاع دارد استان کرمان از تنوع آب  وهوایی : گرم ، شدیدا خشک ، متمایل به چندان خشک ، سرد وییلاق متمایل به استپ ونیمه خشک تا کویری برخوردار است.